Hapag-Lloyd verwacht een uitdagend jaar voor de zeecontainertransportsector. Er is wel een verder herstel van de vraag, maar ondertussen neemt de beschikbare capaciteit ook significant toe. Verder is de volgens de bedrijfstop ook veel onzekerheid door de oorlog in Oekraine, andere geopolitieke conflicten en effecten van de hoge inflatie.
Er worden veel leveringen van nieuwe schepen verwacht. Drewry verwacht echter dat het uitstel van leveringen en een groter aantal schepen dat gesloopt wordt, de groei van de wereldwijd beschikbare vloot van containerschepen zal remmen en deze zal groeien met 1,1 miljoen TEU (containers van 20 voet) oftewel 4,3%. En dat is in lijn met voorgaande jaren, haalt Hapag-Lloyd aan in de kwartaalrapportage (Q1).
Net als Maersk die vorige week met haar resultaten kwam, heeft Hapag-Lloyd Group in het eerste kwartaal van dit jaar een lagere omzet gedraaid dan een jaar eerder. Bij Hapag-Lloyd was de afname nog wel een stukje meer dan ruim een kwart. De omzet daalde bijna 29,6% naar €5,62 miljoen (€7,98 miljoen Q1 2022). Dit was vooral te wijten aan daling van de vrachttarieven met gemiddeld 27,9% en een daling van het transportvolume met 4,9% in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar. De sterkere Amerikaanse dollar ten opzichte van de euro had wel een verhogend effect op de omzet. Gecorrigeerd voor wisselkoersschommelingen zou de omzet zijn gedaald met 32,7%. De Ebitda daalde van €4,7 miljard in het eerste kwartaal van 2022 naar €2,2 miljard afgelopen kwartaal.
Hapag-Loyd is gevestigd in Hamburg en is volgens de de top 100 van Alphaliner de vijfde containerrederij ter wereld met een marktaandeel van 6,7%.
Hoewel de resultaten lager zijn dan een jaar geleden, kunnen ze niet als tegenvallend worden getypeerd. Volgens Lars Jensen, CEO van maritiem adviesbureau Vespucci Maritime, tekent zich een patroon af bij de rederijen die tot nu toe hun kwartaalcijfers hebben gepubliceerd. "Namelijk dat ondanks de scherpe tariefdalingen en sterke afname van vraag, de resultaten stevig zijn gebleven en de tarieven zijn nog steeds significant hoger dan het pre-coronaniveau", aldus Jensen op LinkedIn.
De World Container Index van Drewry daalde afgelopen week 1% naar $1.741,44 per container van 40 voet. De grootste daling was te zien op de route Rotterdam naar New York met een daling van 5%.
Panamax-index op laagste punt sinds februari
De Baltic Exchange Dry Index voor bulkvervoer steeg in een week tijd van 1.545 naar 1.608 punten. De Panamax-index voor kolen- en graanschepen met een laadvermogen van circa 60.000 tot 70.000 ton is gedaald van 1.514 punten naar 1.445, het laagste punt sinds 28 februari.