De Amerikaanse rundvleesexport was in juni fors lager dan een jaar geleden, zo blijkt uit data van de Amerikaanse vleesexport federatie (USMEF). De markt heeft behoorlijk te lijden gehad onder de handelsoorlog, maar met het binnendruppelen van handelsverdragen lijkt de positie sterker te zijn geworden.
In juni kwamen de Amerikaanse rundvleesexporten uit op 93.928 ton, een daling van 15% ten opzichte van een jaar eerder en het laagste niveau sinds juni 2020. De exportwaarde bedroeg $769 miljoen, 18% lager dan vorig jaar en het laagste punt in 17 maanden. In het eerste halfjaar van 2024 lag het exportvolume 6,5% onder dat van 2023, op 602.221 ton, met een waardedaling van 6% tot $4,92 miljard.
Het aandeel van export in de totale rundvleesproductie bedroeg in juni 13,1%, terwijl voor spierdelen specifiek 10,9% werd uitgevoerd. Dat is lager dan in juni 2023, toen dit respectievelijk 15% en 12,8% was. Dit is overigens ingecalculeerd, aangezien de export in die periode uitzonderlijk hoog was. Over de eerste helft van het jaar nam export 13,5% van de totale productie en 11,3% van de spierdelen voor zijn rekening, beide ongeveer een half procentpunt lager dan in dezelfde periode vorig jaar. Ook de opbrengsten per rund zijn aanzienlijk gedaald. In juni leverden Amerikaanse rundvleesexporten gemiddeld $392,72 per geslacht rund op, 14% minder dan een jaar eerder. Over de eerste zes maanden van 2024 lag dit gemiddelde op $410 een daling van 2% ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar.
China wordt gemist
Een belangrijke reden hiervoor is de aanzienlijke daling van de export naar China. Het wegvallen van een aanzienlijk deel van de exportlocaties is de voornaamste oorzaak van de daling. In juni exporteerden de VS slechts 3.104 ton rundvlees naar het land, tegenover 13.684 ton het jaar ervoor. Dat is een daling van maar liefst 77,3%.
Volgens brancheorganisatie USMEF leidt het gebrek aan toegang tot de Chinese markt niet alleen tot directe omzetverliezen. Ook het gebrek aan concurrentie op andere belangrijke markten, zoals Japan en Zuid-Korea, voor onderdelen die in Azië geliefd zijn, zorgt voor een zwakker resultaat. De geschatte gemiste meeropbrengst voor de sector loopt op tot $150 à $165 per geslacht rund, wat neerkomt op circa $4 miljard per jaar.
Export naar Japan daalt
De grootste afzetmarkt bleef in juni Zuid-Korea. De export bleef stabiel op 19.310 ton vergeleken met vorig jaar. De exportwaarde daalde echter met 5% tot $181 miljoen. Over de eerste helft van 2024 nam het volume met 8% toe tot 126.177 ton en steeg de waarde met 9% tot $1,2 miljard. Een recente handelsdeal met het land zorgt ervoor dat de positie behouden blijft. De importheffingen voor Amerikaans rundvlees dalen van 40% naar 2,7%. Aan het einde van het jaar verdwijnt de heffing in zijn geheel.
In Japan was het resultaat beduidend zwakker. In juni daalde de Amerikaanse rundvleesexport naar het Aziatische land met 10% tot 19.993 ton, terwijl de exportwaarde met 19% terugviel tot $147,3 miljoen. Over de eerste helft van 2024 lag het volume 2% lager, op 124.005 ton, met een waardedaling van 6% tot $920,3 miljoen. Hoewel de VS recent een handels- en investeringsakkoord met Japan heeft gesloten, verbetert de markttoegang voor rundvlees amper. Het huidige invoertarief op Amerikaans rundvlees bedraagt 21,6%, het hoogste onder de grote importmarkten, maar daalt geleidelijk tot 9% in 2033 onder het akkoord uit 2020. Daarmee bevindt de VS zich op gelijke voet met andere grote leveranciers.
Resultaten in topmarkten blijven sterk
Ook dichter bij huis was het resultaat prima. De Amerikaanse rundvleesexport naar Mexico bleef stabiel op 17.066 ton, terwijl de exportwaarde met 9% steeg tot $107,2 miljoen. Over de eerste helft van 2024 kwam het exportvolume uit op 106.088 ton, een daling van 7% ten opzichte van vorig jaar. De exportwaarde daalde in dezelfde periode met 2% tot $647,3 miljoen.
Ondertussen liggen de Amerikaanse rundvleesexporten naar Centraal-Amerika in 2025 op recordkoers. In juni werd 1.479 ton uitgevoerd, 11% meer dan een jaar eerder, terwijl de waarde met 37% steeg tot $14 miljoen. Over de eerste zes maanden van het jaar bedroeg de export naar de regio 11.655 ton, een stijging van 8% ten opzichte van 2024, terwijl de exportwaarde met 32% toenam tot $103,2 miljoen. De groei wordt vooral gedragen door Guatemala en Costa Rica, waarbij Guatemala op weg is om voor het negende jaar op rij een exportrecord te vestigen. Ook de zendingen naar Panama liggen op recordtempo.
Graph {{dataviewSnapshot(52_1754990188)}}