Het contrast tussen het ijzige winterweer in Nederland en de zomerse temperaturen van Australië zijn levensgroot. Down Under lonkt niet alleen met stranden en natuur, maar ook met een sterke dollar.
Fans van de hitserie Stranger Things zijn goed bekend met The Upside Down. Uit eigen ervaring kan ik zeggen dat Down Under een veel betere bestemming is. Het weer in Australië is een flink stuk aangenamer. Toegegeven: er lopen ook behoorlijk wat vreemde snuiters rond. Maar die zijn lang niet zo eng als de monsters uit Stranger Things. Ook in andere opzichten voelt Australië heel erg 'bovenwerelds'. Het netwerk voor het openbaar vervoer zit bijvoorbeeld een stuk beter in elkaar dan in Nederland en omgerekend hoef je vaak maar 30 eurocent te betalen voor een kaartje. Bovendien hoef je je geen zorgen te maken over sneeuw, vorst en bevroren wissels.
Steeds duurder
Een reis naar Australië wordt overigens steeds duurder. Dat heeft voor een groot deel te maken met de kracht van de Aussie, zoals de Australische dollar ook al wordt genoemd. Begin april kreeg je nog bijna 1,85 Aussie voor je euro, maar nu is dat minder dan 1,75. De kans is groot dat die opmars zich in 2026 doorzet. In de eerste plaats profiteert de munt van een beleidsomslag bij de centrale bank. Vorig jaar heeft de Reserve Bank of Australia (RBA) de beleidsrente in drie stappen verlaagd van 4,3% naar 3,6%. Het laat zich echter uittekenen dat dit tarief in de loop van 2026 weer gaat stijgen. De inflatie is tussen juni en oktober namelijk omhoog geschoten van 1,9% naar 3,8%.
Spannende nacht
De markt houdt zijn adem in voor het inflatiecijfer over november, dat komende nacht (7 januari) wordt gepubliceerd. Als de inflatie op het huidige niveau blijft of doorstijgt, ligt het voor de hand dat de beleidsrente verder stijgt dan de ene renteverhoging die veel economen nu incalculeren. De RBA streeft namelijk naar een inflatie van 2% à 3%. Een hogere rente is een beproefd middel om een oplaaiende inflatie te beteugelen. De Aussie heeft behalve van het vooruitzicht van een oplopende rente ook de wind in de rug van hoge ijzerertsprijzen. Sinds eind juni is de prijs van die grondstof met ruim 10% gestegen.
Grondstoffen en groei
Aangezien het land goed is voor meer dan de helft van de wereldwijde ijzerertsexport, vertaalt die prijsstijging zich in een groeiende vraag naar de Australische dollar. Of de opleving van de Aussie doorzet, hangt ten slotte ook af wat er gebeurt in China. Het Aziatische land is de belangrijkste handelspartner. Het voorzichtige herstel van de Chinese economie werkt positief door in Australië, dat overigens afstevent op een economische groei van ruim 2% in 2026. Als alles op zijn plaats valt, kan het opnieuw een mooi jaar worden voor de Australische dollar. Maar wie een vakantie Down Under overweegt, moet zich daardoor niet laten afschrikken. Sommige bestemmingen zijn hun prijs meer dan waard – zeker voor wie de Hollandse winter graag even inruilt voor de zon.
© DCA Market Intelligence. Op deze marktinformatie berust auteursrecht. Het is niet toegestaan de inhoud te vermenigvuldigen, distribueren, verspreiden of tegen vergoeding beschikbaar te stellen aan derden, in welke vorm dan ook, zonder de uitdrukkelijke, schriftelijke, toestemming van DCA Market Intelligence.