De graanmarkt voelde afgelopen handelssessie net even wat vriendelijker voor verkopers. Een paar flinke aankopen deden het vertrouwen goed. De oorlog in Oekraïne blijft voor de nodige onzekerheid zorgen. Spelers op de graanmarkt tonen vooralsnog weinig vertrouwen in de vredesplannen voor Oekraïne en Rusland. Een factor die voor wat prijsdruk zorgt is de voortgang van de oogst in Australië en Argentinië. De tarwe is daar dit seizoen goed.
Het decembercontract tarwe op de Matif sloot gisteren €0,50 hoger op €189,25 per ton. Ook op de CBoT sloten de granen in het groen. Tarwe pluste 1¾ cent naar $5.29 per bushel. Overtuigender was de stijging van maïs met 8¼ cent naar $4.31¾ per bushel. Soja zat een beetje tussen de granen in met een plus van 6¾ cent naar $11.31½ per bushel.
Vraag naar granen zorgde voor een wat positievere stemming op de termijnmarkten afgelopen handelssessie. Het Turkse staatsinkoopbedrijf TMO heeft volgens verschillende bronnen 300.000 ton tarwe maaltarwe gekocht. Naar verluid zou het gaan om tarwe uit Rusland en heeft TMO niet via een tenderprocedure ingekocht maar met een directe deal.
Ook Zuid-Korea heeft een redelijk volume tarwe vastgelegd. Een tarweverwerker heeft 91.000 ton tarwe in de VS gekocht. Een ander Koreaans bedrijf heeft 40.000 ton zomertarwe in Canada gekocht. Van de order in de VS zijn geen prijzen bekend gemaakt, maar voor de tarwe uit Canada is $260 per ton FOB (op het schip geleverd) betaald voor levering maart/april.
Afspraken nakomen
China heeft sinds dinsdag tien scheepladingen soja in de VS gekocht. Dat gebeurde na een telefoongesprek tussen Trump en Xi. De Amerikaanse president drong er bij zijn collega uit China op aan om meer te importeren uit de VS. Daar stemde Xi min of meer mee in. Volgens bronnen zouden de soja-aankopen goed zijn voor circa $300 miljoen. De soja uit de VS is wel wat duurder dan die uit Brazilië. Er wordt gesproken over een meerprijs van $0,50 per bushel voor de Noord-Amerikaanse soja ten opzichte van Brazilië. Een leuk gebaar van China zo net voor thanksgiving (dat vandaag wordt gevierd in de VS) zo stellen sommige analisten.
Sinds eind oktober heeft China alles bij elkaar zo een 3,5 miljoen ton soja in de VS gekocht. Voor het seizoen 2025/26 heeft China volgens Trump toegezegd om 12 miljoen ton soja te kopen. Die toezegging is daarmee voor circa 30% ingevuld.
Vrede is nog ver weg
Iets dichter bij ons blijft de oorlog in Oekraïne voor onrust op de granenmarkt zorgen. Een ruime beschikbaarheid van graan in Rusland en Oekraïne zorgt voor een bepaald plafond in de markt. Dat zagen we eerder de week nog in de tenders van Saoedi-Arabië. Die granen moeten echter wel getransporteerd kunnen worden naar de afnemers. Daar zou het weleens verder kunnen gaan knellen.
Rusland en Oekraïne voeren gerichte aanvallen uit op de infrastructuur. Vooral de aanvallen van Rusland op de Oerkaïense spoorwegen zorgen voor problemen bij het vervoer van graan, zo wordt vanuit Oekraïne gewaarschuwd. Er wordt weliswaar gesproken over een staakt-het-vuren of vrede tussen Rusland en Oekraïne maar of het voorstel waar de Amerikanen toch een beetje het voortouw in hebben genomen het gaat halen, wordt betwijfeld.
Op het zuidelijk halfrond is de tarweoogst gaande. Zowel in Australië als in Argentinië rijden de combines in de tarwe. De graanbeurs van Rosario rekent op een recordoogst van tarwe in Argentinië met 24,5 miljoen ton. De Australische tarweoogst breekt nog geen records, maar naar mate de oogst vordert berichten lokale bronnen dat de opbrengsten uitstekend zijn. Schattingen van de totale tarweoogst lopen uiteen van 34,5 tot 37 miljoen ton.