De vraag naar granen blijft een heikel thema op de markt. Oekraïne wil dit seizoen geen beperkingen instellen voor de export van tarwe. In de exportprognose is het land aan de optimistische kant. Het USDA maakte bekend dat China weer een flink volume soja in de VS heeft gekocht. Europa heeft ondertussen moeite om de exportstatistieken op een rijtje te krijgen. Brazilië zou dit seizoen weleens een recordsojaoogst binnen kunnen halen, terwijl een stukje naar het zuiden, in Argentinië de boel verzuipt.
Het decembercontract voor tarwe op de Matif sloot gisteren €0,50 lager op €190,25 per ton. Op de CBoT kreeg tarwe een hardere tik. Tarwe leverde op de beurs in Chicago 9¾ cent in om daarmee uit te komen op $5.36¾ per bushel. Maïs sloot 7 cent lager op $4.29¾ per bushel. Soja steeg eerder deze week nog naar het hoogste punt sinds 2024. Gisteren kwam er een correctie en verloor soja 17¼ cent om daarmee te sluiten op $11.36¼ per bushel.
Oekraïne zal dit seizoen geen beperkingen opleggen voor de export van tarwe. Dat verwacht althans de Oekraïense minister van Economische Zaken. De Oekraïense tarweoogst wordt door het land zelf op 23 miljoen ton geschat en dat is gelijk aan het cijfer van het USDA. Het USDA raamt de Oekraïense tarwe-export op 15 miljoen ton terwijl Oekraïne zelf op een export van 17 miljoen ton rekent. In 2024 oogstte Oekraïne 22,6 miljoen ton tarwe waarvan 15,7 miljoen ton werd geëxporteerd. Dit seizoen is er tot dusver 6,8 miljoen ton tarwe geëxporteerd door Oekraïne tegen 8,6 miljoen ton in dezelfde periode vorig seizoen. Zo bezien is de Oekraïense exportprognose misschien wat aan de optimistische kant.
Rommeltje
De Europese tarwe-export heeft een flinke inhaalslag gemaakt. Tot en met 16 november is er 9,05 miljoen ton tarwe geëxporteerd tegen 9,09 miljoen ton vorig seizoen. Bij de data maakt de Europese Commissie de opmerking dat de cijfers van Frankrijk niet compleet zijn sinds begin 2024, die van Bulgarije en Ierland sinds het begin van seizoen 2023/24 en dat de Poolse im- en exportgegevens van de laatste twee maanden missen. Ook onderzoekt de Europese Commissie de ongebruikelijk grote export van tarwe in Roemenië. Verschillende analisten uiten kritiek op de Europese Commissie dat er nu al zo een lange periode problemen zijn met de dataverzameling.
Op de achtergrond lijkt de Amerikaanse president een nieuwe poging te willen wagen om vrede tussen Rusland en Oekraïne te bewerkstelligen. Verschillende media schrijven op basis anonieme bronnen dat hooggeplaatste functionarissen binnen de regering van Trump in Oekraïne zijn geweest om over een einde aan de oorlog te praten. Het Kremlin zou namelijk signalen hebben gegeven dat het openstaat voor een deal. De woordvoerder van het Kremlin, Dmitri Peskov, ontkent overigens dat er nieuwe ontwikkelingen zijn.
In een ander hoofdpijndossier van Trump, de handelsoorlog met China, kwam het USDA met een positief bericht. China heeft namelijk 330.000 ton soja gekocht in de VS voor levering dit seizoen. Via de officiële kanalen is nu de export van 1,1 miljoen ton soja richting China bevestigd. Er is dus nog een flinke slag te maken voordat China op de 12 miljoen ton zit die Peking volgens Trump in seizoen 2025/26 moet importeren.
Extremen
In Zuid-Amerika is de tegenstelling tussen Brazilië en Argentinië als het gaat om het verloop van het seizoen groot. In Brazilië is het aan de droge kant waardoor het zaaien van soja wat achterloopt. Toch is het niet extreem droog in het land. Abiove, de Braziliaanse brancheorganisatie van de plantaardige oliesector rekent zelf op een recordoogst van soja. De oogst voor 2026 wordt geraamd op 177,7 miljoen ton tegen 172,1 miljoen ton afgelopen jaar. Daarvan wordt in de prognose van Abiove 111 miljoen ton geëxporteerd. Voor 2025 rekent Abiove op een export van 109 miljoen ton.
In Argentinië is er geen sprake van droogte, maar is er lokaal wateroverlast. In sommige regio's is dit jaar al meer dan de dubbele hoeveelheid water gevallen ten opzichte van het meerjarig gemiddelde. Rond deze tijd zou iedereen met de zaaimachines in het land moeten rijden, maar nu is het te nat of staat er zelfs water op de percelen, melden telers in lokale media. Door een gebrek aan onderhoud en te weinig investeringen in drainage en infrastructuur voor de waterafvoer worden de problemen door de overvloedige regen vergroot. Volgens de beurs van Buenos Aires is 12,9% van het geplande areaal soja gezaaid tegen 16,2% in het vijfjarig gemiddelde.