Agrifoto

Analyse Granen & Grondstof

Tarwe doet het niet slecht in Europa

23 Juli 2025 - Jurphaas Lugtenburg

Rusland heeft de grote ambitie om grootmacht te blijven op de tarwemarkt. De opbrengsten voor de oogst van 2025 zijn alleen iets minder gunstig dan het Kremlin eerder verwachtte. Voor Europa heeft LSEG de prognose voor de tarweoogst juist wat verhoogd, vooral door gunstig weer de laatste weken. In de VS is de crop tour in de zomertarwe begonnen.

Lees Foodbusiness 14 dagen gratis

Maak gratis én vrijblijvend 14 dagen kennis
met onze marktinformatie

Onbeperkt alles lezen?

Kies het abonnement dat het beste bij u past

  • Toegang tot alle Premium marktinformatie
  • Technische Analyse van grondstoffen en valuta
  • Inzicht in actuele prijzen en noteringen
Voordeligste keuze
Heeft u een tip, suggestie of opmerking naar aanleiding van dit artikel? Laat het ons weten

Het septembercontract tarwe op de Matif sloot gisteren €0,75 hoger op €202,75 per ton. Op de CBoT zat tarwe nog wat steviger in de lift met een plus van 1,3% naar $5.49½ per bushel. Maïs deed een stap terug en leverde 1,1% in naar $3.99¼ per bushel. Soja liet ook een minnetje zien en sloot 0,5% lager op $10.10¼ per bushel.

Droogte zorgt ervoor dat Rusland de oogst en exportverwachting voor tarwe naar beneden bijstelt. Dat vertelde Oksana Lut, de Russische minister van Landbouw, dinsdag. De tarweoogst wordt geraamd op 88 tot 90 miljoen ton. De vorige prognose ging nog uit van 90 miljoen ton. De exportverwachting is bijgesteld naar 43 tot 44 ton, tegen 45 miljoen ton in de vorige verwachting. "Er zijn de nodige weergerelateerde uitdagingen. In bepaalde regio's hebben we te maken met ernstige droogte, terwijl in andere gebieden wateroverlast de start van de oogst verhinderd", vertelde Lut. De totale graanoogstprognose blijft overigens ongewijzigd op 135 miljoen ton.

Rusland blijft ambitieus als het gaat om de rol op de wereldmarkt. Afgelopen seizoen is er volgens Lut 44 miljoen ton graan geëxporteerd, heeft het land naar 11 nieuwe markten kunnen exporteren en hebben 7 markten weer toegang verleend voor Russische tarwe. Rusland wil marktleider blijven op de mondiale tarwemarkt. Lut voegde daar aan toe dat Rusland inmiddels ook de grootste speler is als het om gerst gaat. Deze berichten zijn toch wat tegenstrijdig met de eerste exportweken in juli. Het exportvolume is teruggevallen tot het laagste niveau sinds 2008 door een trage start van de oogst.

Goed weer
LSEG heeft de opbrengstprognose voor tarwe in de EU en het VK naar boven bijgesteld. Het marktbureau gaat uit van een oogst van 147,9 miljoen ton. Dat is 1,2% meer dan in de vorige prognose. De correctie komt vooral door gunstig weer de laatste weken. In centraal Europa was het wat koeler dan gebruikelijk, terwijl in het westen de temperaturen juist wat boven het meerjarig gemiddelde lagen. In Frankrijk is de tarweoogst volgens FranceAgrimer al een heel eind gevorderd met 71% van het areaal gedrost.

In de VS is de crop tour in de zomertarwe regio's van start gegaan. In Noord Dakota zit de gemiddelde opbrengst voor harde zomertarwe op 50 bushel per acre na monstername op 167 verschillende percelen. Vorig jaar zat de opbrengst in de tour op 52,5 bushel per acre. Het USDA rekent voor Noord Dakota overigens met 59 bushel per acre voor deze staat. Dat zou een evenaring zijn van het record.

Bel met onze klantenservice 0320 - 343 368

of mail naar support@foodbusiness.nl

wilt u ons volgen?

Ontvang onze gratis Nieuwsbrief

Elke dag actuele marktinformatie in uw inbox

Aanmelden