De sterkste beweging op de zuivelmarkt blijft ook deze week komen van de zuivelpoeders. Was melkpoeder amper twee maanden geleden nog een koopje voor de voedingsindustrie en een last voor producenten en handelaren die het in bezit hadden, nu is de situatie omgedraaid.
De prijzen voor deze (commodity)poeders stijgen met €50 tot €100 per ton per week. Vooral de sterk oplevende vraag vanaf de wereldmarkt heeft daar een stevige hand in. Handelaren zien vrijwel overal goede afzetmogelijkheden: in het Midden-Oosten en (Noord-)Afrika en Azië, maar ook in een land als Mexico. Europa profiteert daarbij van een verminderd aanbod daar vanuit Nieuw-Zeeland en ook de Verenigde Staten. De laatstgenoemde partij exporteert minder naar Mexico, terwijl de prijsniveau's niet veel uiteen lopen.
Dat geeft Europese exporteurs kansen op een markt waar ze normaliter niet veel aan de bak komen, tenminste niet met melkpoeders. Nieuw-Zeeland is ook minder aanwezig op de wereldmarkt doordat dit land opeens weer veel vraag vanuit China ziet. In de foodbusiness lijken veel middelgrote en kleinere partijen hun behoefte voor Q1 van het nieuwe jaar nog niet helemaal te hebben ingedekt. De prijzen waartegen product momenteel evenwel wordt afgedekt op de termijnmarkt (rond de €3.000 per ton) lijken veel partijen niet heel realistisch.
Naast magere melkpoeder profiteert ook de weipoederprijs van de verbeterde marktomstandigheden. Zowel de prijzen voor food als feed-weipoeder zijn sterk aangetrokken. Dat weerspiegelt zich trouwens ook in de prijsontwikkeling bij vloeibare weiconcentraat.
Fat-filled melkpoeder doet iets minder mee. Volle melkpoeder doet het ook iets rustiger aan.
De boternotering komt te midden van al dit geweld veel minder van zijn plaats, maar dit is volgens marktpartijen slechts een kwestie van tijd. Net als bij magere melkpoeder slinken ook hier de nog aanwezige voorraden snel. Dat gaat van twee kanten: door de hoge roomprijzen wordt eigenlijk geen (vrije) verse boter gemaakt, terwijl door de aantrekkende vraag ook de oude voorraden extra snel de deur uitgaan.
Het gat tussen de huidige boterprijs en de roomprijs blijft ondertussen nog extreem groot.
Op de kaasmarkt blijven Goudse en Edammer foliekaas verder in prijs stijgen. Volgens sommige partijen stijgen de prijzen bij de handel nog sterker dan bij de producenten, wat mogelijk lijkt doordat producenten aan de top van hun productiecapaciteit zitten. Hier en daar vragen producenten om later te mogen leveren, zo gaat het verhaal.
De prijsontwikkeling bij de Goudse en Edammer foliekaas contrasteert met die bij Cheddar. Daar gaat de prijs juist verder omlaag, al lijkt hier een bodem te worden bereikt. Gerekend naar drogestofgehalte wordt Cheddar hoe dan ook fors ondergewaardeerd. Naar de oorzaak daarvan is het raden. Mogelijk speelt een veranderende consumentenvoorkeur ook een rol.
De prijs van mozzarella staat ook iets onder druk, maar dat is gezien de periode van het jaar niet heel vreemd. In kant-en-klaar producten blijft de afzet doorlopen, maar in de horeca en foodservice is de vraag kleiner.
Bij de vloeibare zuivel valt op dat, naast room, ook de magere melkconcentraat in prijs blijft stijgen. Dit wordt met name veroorzaakt door een goede vraag vanuit de verse zuivel, ook richting Zuid-Europa. Voor melkpoederproductie is concentraat nog steeds duur.
De spotmarkt voor rauwe melk en ook magere melk is ondertussen stabiel tot licht dalend.