Shutterstock

Analyse Vlees & Eiwit

Spaans rundvlees fors duurder

Vandaag 08:00 uur - Matthijs Bremer

De Europese rundveemarkt blijft grofweg gelijk. Vleesvee is nog altijd zo goed als stabiel, terwijl melkvee nog altijd goedkoper wordt. Op de vleesmarkten vertoont de prijs van O-kwaliteit runderen wel licht herstel. Ondertussen heeft Spanje het stokje overgenomen als duurste grote rundvleesmarkt.

Heeft u een tip, suggestie of opmerking naar aanleiding van dit artikel? Laat het ons weten

De tendensen op de Europese markt blijven grofweg gelijk. Vleesrunderen zijn sinds de zomer licht gedaald in prijs, maar sinds de top in week 44 is de R-kwaliteit met 1% afgenomen. De prijs van de O-kwaliteit is inmiddels wel 3,6% lager, maar in week 48 was er al sprake van een lichte correctie naar boven.

Daarmee blijft het beeld sinds de zomer gelijk. Terwijl de prijzen van vleesvee praktisch stabiel zijn, heeft het hogere aanbod van melkveevlees voor prijsdruk gezorgd. Inmiddels is er gemiddeld gezien sprake van een kleine correctie in verband met de kerstvraag.

Hiervan is op de veemarkt weinig terug te zien. Slachterijen weten het vlees van melkvee in de EU gemiddeld gezien weer wat beter te verkopen, maar het aanbod aan melkvee is meer dan sterk genoeg. Het gevolg hiervan is dat slachterijen de inkoop van runderen wat remmen. Eerder meldden marktparticipanten dat al, maar inmiddels is het ook in de statistieken van de RVO terug te zien. Tussen de weken 42 en 45 werden aanzienlijk meer runderen geslacht om het aanbod te vergroten. In week 46 heeft het Nederlandse slachtcijfer echter al een forse stap teruggezet en ingewijden in de markt geven aan dat het aantal slachtingen nog altijd aan de lage kant ligt.

Ook de druk op de prijzen is voor het eerst in de officiële statistieken terug te zien. Toch is de notering van Vee & Logistiek opmerkelijk. De prijzen zijn over de hele linie 5 cent lager. In de markt is echter te horen dat er de laatste maanden sprake is geweest van een daling van de melkveeprijs van 40 tot 60 cent. Ondertussen is de prijs van vleesvee echter stabiel, zo is in de markt te horen.

Spaanse prijzen op topniveau
Ondertussen zijn de Spaanse prijzen weer fors toegenomen. Uit data van Eurostat blijkt dat de prijs van young bulls van R-kwaliteit inmiddels boven het niveau staat van de andere grote producenten op het vasteland: Duitsland, Frankrijk en Ierland. Dit is vrij opmerkelijk, aangezien het Spaanse aanbod beter overeind is gebleven dan gemiddeld in Europa. In de eerste tien maanden van 2024 daalde de Spaanse rundvleesproductie met 2,2%, tegenover een gemiddelde afname in Europa van 10,7%, zo blijkt uit data van Eurostat.

De stijging is voor een deel toe te schrijven aan kerst. In heel Europa wordt naar de kerst toegewerkt, waarbij rundvlees altijd populair is. In Zuid-Europa geldt dat de kwaliteit van rood vlees in deze periode nog sterker gewaardeerd wordt. Daarnaast worden onderdelen die in deze landen populair zijn, ook in de rest van Europa ineens gegeten. Buiten de feestdagen is het zeer ongebruikelijk dat slagers adverteren met biefstuk van de haas of kogelbiefstukken van dikbilkoeien, maar in deze tijd van het jaar is dat zelfs in een land als Nederland terug te zien in het straatbeeld. Dit heeft weer zijn weerslag op de rundvleesprijs in landen als Spanje.

Daarnaast is in de markt te horen dat de importen naar Noord-Afrika weer toenemen. Eind 2024 en begin 2025 zorgde droogte in landen als Marokko en Algerije voor aanzienlijke extra exportvraag in Zuid-Europa. Dit was met name in Spanje te merken. Richting de lente zakte de export weer in, nadat er aanzienlijke hoeveelheden levende runderen uit Zuid-Europa en Zuid-Amerika waren geïmporteerd. Er gaan echter geluiden op onder rundvleeshandelaren dat deze exportroute weer volop leeft.

Bel met onze klantenservice 0320 - 343 368

of mail naar support@foodbusiness.nl

Ontvang onze gratis Nieuwsbrief

Elke dag actuele marktinformatie in uw inbox

Aanmelden