Naast de vleeskuikenprijs is ook de prijs van soepkippen historisch hoog. Na een recordnotering rond deze lente volgde de prijs het gebruikelijke seizoenspatroon niet en is de prijs amper gedaald. Door vogelgriep is het aanbod onder druk komen te staan. Daarnaast zorgt de hoge vleeskuikenprijs voor een toenemende vraag in Noord-Europa.
De prijs van soepkippen is de afgelopen maanden uitzonderlijk hoog gebleven. Tussen week 9 en week 21 bereikte de prijs een niveau van €0,37 per kilo, wat neerkomt op een stijging van maar liefst 32% ten opzichte van de vorige piek in 2024. Sindsdien zijn de prijzen nauwelijks gedaald, waardoor de markt een opmerkelijke mate van stabiliteit laat zien op een historisch hoog prijsniveau. Ter vergelijking: vorig jaar daalde de prijs van soepkip in deze periode nog tot een dieptepunt van €0,01 per kilo. Met het huidige prijsniveau betekent dit dat soepkippen nu 33 keer zo duur zijn als toen.
Opvallend is dat de prijs van witte kippen in dezelfde periode in 2024 zelfs negatief was, wat de huidige prijsexplosie bij soepkippen extra markant maakt. Tussen week 9 en 21 stond de prijs echter op €0,32, om in de laatste weken te dalen tot €0,28.
Vogelgriep zorgt voor druk op het aanbod
De voornaamste oorzaak van het tekort aan slachtkippen is de meest recente uitbraak van vogelgriep. Deze keer zijn met name veel legveebedrijven getroffen. Dit heeft op twee manieren de vraag naar uitgelegde slachtkippen verhoogd. Aan de ene kant is de beschikbaarheid lager, aangezien veel kippen zijn geruimd. Daarnaast is de prijs van broedeieren fors toegenomen, waardoor het duurder is om uitgelegde kippen te vervangen. Dit zet legveehouders ertoe aan om hun legkippen langer aan te houden dan gebruikelijk. Het is simpelweg rendabeler om de lagere productie te accepteren dan om legkippen te vervangen. Dit komt deels door de hogere kosten, maar daarnaast kunnen eieren van lagere kwaliteit een behoorlijk bedrag opbrengen, aangezien schaarste ook op de eiermarkt heerst.
Duur vleeskuiken duwt prijs omhoog
Een andere belangrijke reden voor de hoge prijs van soepkippen is de forse vleeskuikenprijs. De prijzen op de gangbare vleeskuikenmarkt zijn inmiddels zo sterk gestegen dat poeliers naar alternatieve producten zoeken om hun consumenten toch een goedkoop alternatief te bieden. Zo bieden kipspecialisten op de markt steeds vaker weer soepkippen aan, maar ook restproducten voor soepen en bouillons. Op deze manier proberen zij consumenten een betaalbaar alternatief te bieden.
Handelaren in kipbijproducten geven aan dat de reguliere export van dergelijke producten de laatste maanden duidelijk lager ligt. Prijzen op de Noord-Europese markt zijn atypisch hoog. Zo kan een soepkip na de slacht rond de €2,50 opleveren, terwijl de exportprijs op de gangbare afzetmarkt (de Afrikaanse markt) slechts €1,75 bedraagt.
Situatie zal even duren
De verwachting is dat de situatie voorlopig aanhoudt. De levenscyclus van legkippen kan tot ongeveer honderd weken duren, terwijl veel vleeskuikens in zeven à acht weken slachtrijp zijn. In de markt wordt verwacht dat er op zijn vroegst in oktober of november enig herstel optreedt.