De onderhandelingen over vrede tussen Oekraïne en Rusland blijft spelers op de granenmarkt bezig houden. De VS voert de druk op zowel het Kremlin als Kiev op. Daar is de granenmarkt kennelijk gevoelig voor. De Oekraïense boerenbond UAC trekt ondertussen aan de bel dat de recente aanvallen van Rusland desastreus zijn voor de Oekraïense graanexport.
Het maartcontract voor tarwe op de Matif sloot gisteren €0,50 lager op €185,25 per ton. Dat is de laagste slotkoers sinds begin september. Ook op de CBoT kreeg tarwe afgelopen handelssessie een tikje en sloot 3¼ cent lager op $5.06¼ per bushel. Maïs sloot wel in het groen op de beurs in Chicago met een plus van 4 cent naar $4.40½ per bushel. Soja leverde 4½ cent in om daarmee uit te komen op $10.58¼ per bushel.
Voldoende aanbod en een matige vraag is en blijft toch wel het verhaal van de tarwemarkt. Daar lijkt op korte termijn geen verandering in te komen. Waar ligt de bodem? Dat is een vraag die menig analist zich stelt.
Het USDA deed de stemming gisteren bepaald geen goed. Het ministerie maakte bekend dat de Chinese order van 132.000 ton tarwe in de VS is geannuleerd. Het is niet officieel bevestigd, maar verschillende bronnen schrijven dat China waarschijnlijk de duurdere Amerikaanse tarwe heeft geannuleerd en in plaats daarvan goedkopere Argentijnse tarwe heeft vastgelegd.
Vorderingen
Tussen Oekraïne en Rusland lopen onderhandelingen over vrede. Hoe die onderhandelingen in te schatten blijft lastig, maar het lijkt wel serieus te worden. De VS zou namelijk een sanctiepakket overwegen tegen Rusland als het Kremlin alle pogingen om tot een vredesdeal te komen blijft afwijzen, zo bericht Bloomberg. Het Witte Huis zou zich achter een veiligheidsgarantie voor Oekraïne scharen dat lijkt op artikel 5 van de Navo (een aanval op één is een aanval op allen). De door Rusland bezette gebieden in het oosten van Oekraïne blijven echter een heet hangijzer waar volgens bronnen nog niet een-twee-drie een oplossing voor is.
Hoewel spelers op de tarwemarkt de oorlogspremie wat verlagen, hebben Oekraïense exporteurs grote moeite op hun tarwe verscheept te krijgen. Daarvoor waarschuwt althans de Oekraïense boerenbond UAC. Door de aanvallen op de haventerminals en energiecentrales draaien de faciliteiten slecht op beperkte capaciteit. Sommige terminals aan de Zwarte Zee liggen helemaal stil en andere draaien op 20% capaciteit, schrijft de UAC. In de eerste helft van december er is er 359.150 ton tarwe geëxporteerd van de 1 miljoen ton die gecontracteerd/verkocht is volgens de UAC. "Handelaren weten niet wat ze moeten doen. Het is gevaarlijk om graan in de haven op te slaan en de logistiek loopt niet goed. Er zijn constant stroomstoringen en problemen met de treinen."
Dit seizoen heeft Oekraïne 13,8 miljoen ton graan geëxporteerd tegen 19,4 miljoen ton over dezelfde periode vorig seizoen, zo blijk uit nieuw cijfers van de Oekraïense autoriteiten. Tarwe is met 7,6 miljoen ton het belangrijkste exportproduct dit seizoen.
Sneeuwstorm
In de VS zorgt het weer voor wat ongemak met een sneeuwstorm op de noordelijke prairies. Toch wordt er niet verwacht dat de koude omstandigheden voor problemen zorgen met uitwinteren van tarwe. Sterker nog, richting het weekend lopen temperaturen tot bovengemiddeld in het overgrote deel van de VS. Droogte op de zuidelijke prairies en dan vooral in Kansas en Oklahoma zou wel voor wat steun in de tarwemarkt kunnen zorgen, stellen sommige experts.