De energiemarkten blijven in de ban van Trump. Op de oliemarkt zorgt onzekerheid na nieuwe uitspraken over Oekraïne voor een lichte stijging. Ondertussen zorgen verstoringen in Noorwegen voor een hogere gasprijs en blijft elektriciteit relatief goedkoop door de sterke productie uit hernieuwbare bronnen.
De olieprijs heeft een lichte stijging doorgemaakt. Vergeleken met een week geleden was de prijs op donderdag 29 mei 0,9% hoger. De prijs kwam uit op $64,27 per vat.
Het sentiment op de markt is licht dalend tot stabiel, mede door speculaties dat OPEC+ tijdens de vergadering van vandaag mogelijk besluit de olieproductie verder op te voeren. Er wordt gesproken over een verhoging van circa 411.000 vaten per dag in juli. In de economische media wordt gemeld dat het kartel naar alle waarschijnlijkheid deze week overeenstemming bereikt over dit besluit. Hoewel vermoed wordt dat de productie nog niet direct zal worden verhoogd, neemt de positie van de voorstanders aan kracht toe. Naar verluidt hebben inmiddels 8 van de 22 leden zich uitgesproken vóór een verhoging.
Toch bleef de prijsdaling beperkt, mede door de moeizame onderhandelingen tussen Oekraïne en Rusland. De markt reageerde dinsdag op uitlatingen van de Amerikaanse president Trump, die zijn frustratie uitte over de Russische president Poetin vanwege het vastlopen van de vredesonderhandelingen in Oekraïne. Dit leidde tot een lichte stijging van de olieprijs. Trump hintte daarbij op mogelijke nieuwe sancties tegen Moskou, die nog deze week zouden kunnen worden aangekondigd. Ondertussen heeft de Amerikaanse overheid energiereus Chevron verboden om Venezolaanse olie te exporteren. Dit zet de toevoer verder onder druk.
Diesel stijgt
Ook de dieselprijs heeft een stapje omlaag gezet. De prijs nam met 1% af naar €117,45 per 100 liter.
Gasprijs stijgt
De TTF-gasprijs is ten opzichte van vorige week met 0,6% gestegen en noteert nu op €36,87 per megawattuur.
De markt bleef behoorlijk volatiel. Wanneer we iets verder terugkijken, is er sprake van een duidelijke stijging. Deze stijging is het gevolg van toenemende bezorgdheid over verstoringen in de gasaanvoer. Onverwachte capaciteitsverminderingen in het belangrijke Noorse Troll-gasveld zetten de markt onder druk. De verstoring is het gevolg van problemen met de stroomtoevoer naar de pompstations. Deze komen bovenop gepland onderhoud aan andere cruciale gasvelden, zoals Nyhamna en Aasta Hansteen.
Energiebedrijf Equinor meldde maandag dat een gedeeltelijke storing bij het Troll-gasveld is verlengd tot 30 mei, na een nieuw defect aan een compressor. Dat blijkt uit een officiële melding op de website van gasnetbeheerder Gassco. De storing begon na een jaarlijkse test op 21 mei en leidt tot een uitval van 34,6 miljoen kubieke meter per dag, waardoor de resterende capaciteit van het veld op 90 miljoen kubieke meter per dag uitkomt. De verstoring belemmert het vullen van de gasreserves: de Europese gasopslagen zijn momenteel slechts voor 46,9% gevuld, terwijl de gemiddelde vulgraad in deze tijd van het jaar rond de 51% ligt.
Elektriciteit stabiel
Ondertussen blijft de elektriciteitsprijs redelijk stabiel, al zorgt de toegenomen zonneactiviteit in het weekend voor diepere prijsdalingen. Zo daalde de prijs op zondag 25 mei opnieuw tot €18,58 per megawattuur.
Hernieuwbare bronnen zetten de elektriciteitsprijs duidelijk onder druk. Sinds 23 april zijn elektriciteitsprijzen boven de €100 per megawattuur niet meer voorgekomen. Het zonnige lenteweer blijkt zeer gunstig voor de productie. Ook deze week werd opnieuw veel hernieuwbare energie opgewekt. Nu de zon zich iets minder laat zien, vangen windturbines de verminderde zonneproductie op.
In totaal werd 39,3% van alle elektriciteit opgewekt door zonne-energie. Windenergie was goed voor 28,3% van de productie. De totale opwek uit hernieuwbare bronnen kwam daarmee uit op 68,6%. Als gevolg van deze aanzienlijke productie uit duurzame bronnen werd slechts 20,1% van de elektriciteit geleverd door aardgascentrales. Daarvan was maar liefst 11% bestemd voor export. Ondertussen bleven de kolencentrales vrijwel ongebruikt.